No products in the cart.

10 saveta za održavanje laptopa
1. Redovno čišćenje
Ako na svakih nekoliko dana prebrišete prašinu sa laptopa, naročito na mestima gde se nalaze otvori za ventilaciju, možete znatno da produžite njegov radni vek, ali i da ga sačuvate od ozbiljnijih kvarova. Prilikom hlađenja, računar kroz svoj sistem za ventilaciju usisava vazduh iz okruženja koji, ako je prezasićen prašinom stvara kontra-efekat – prašina se nagomilava na komponentama i sprečava efikasno hlađenje, pa dolazi do pregrevanja. Redovno čišćenje je naročito važno ako laptop često držite na krevetu ili u krilu (generalno na mekanim površinama) odakle može da povuče sitne dlačice, grinje i druge nečistoće…
Ako pušite dok radite za laptopom, on će kroz svoj sistem ventilacije provući i duvanski dim. Taj dim sadrži katran koji se lepi na kuler i druge komponente, i dodatno zadržava prašinu. Samim tim se još više smanjuje efikasnost rashladnog sistema i računar je u većoj opasnosti od pregrevanja i kvarova.
2. Ne konzumirajte hranu i piće dok koristite laptop
Ma koliko bili sigurni u sebe, desiće se nezgodan trenutak kojim možete ugroziti svoj laptop računar.
Posledice mogu biti manje (kvar tastature ili miša) ali i veće kada se možete oprostiti od laptopa jer struja i tečnost ne idu zajedno. Kao posledica tečnosti koja je završila u vašem uredjaju strujni šokovi mogu uništiti unutrašnje komponente (npr. matičnu ploču).
Takođe, dok jedemo često ni ne primetimo sve mrvice koje završavaju u tastaturi koje se vremenom nagomilavaju i mogu prouzrokovati razne probleme od kojih je jedan i činjenica da će nam redovno čišćenje laptopa oduzeti mnogo više vremena zbog taloga hrane koji će nastati izmedju tipki na tastaturi.
Najsigurnija varijanta je obaviti ručak dalje od laptopa.
3. Pravilno rukovanje i prenošenje laptopa
U procesu prenošenja laptop uređaja često zaboravimo da pazimo na različita mehanička oštećenja i naprezanja koja nastaju usled neobaveznog rukovanja uređajem.
Pazite kako zatvarate i otvarate laptop, na kakvu površinu ga postavljate, u kakvoj torbi ga prenosite itd.
4. Uklonite nepotrebne programe
Svakih par meseci posetite „Add or Remove Programs“ interfejs koji se nalazi u Control Panel sekciji ili Programs › Uninstall u zavisnosti od operativnog sistema koji koristite. Ukoliko primetite neki program koji više ne koristite, uklonite ga. Posebno obratite pažnju na Browser Toolbar-ove, besplatne igrice, i druge aplikacije koje bukvalno gutaju resurse. Budite oprezni jer se na listi mogu naći sistemski drajveri koji mogu prouzrokovati zastoj u radu računara ukoliko ih uklonite.
5. Antivirusna zaštita
Virusi, crvi, trojanci i ostale vrste zlonamernih programa mogu biti uzrok gubitka podataka, otežanog rada laptopa pa čak i finansijskih gubitaka usled prevara.
Zato je sigurnije obezbediti se antivirusom po želji.
• Držite svoj antivirusni-malware-ransomware program uvek na poslednjim verzijama,
• Ne delite svoj password ni sa kim,
• Ne otvarajte olako linkove i priloge iz mailova bez ozbiljnije provere adrese pošiljaoca kao i logičnosti sadržaja mailova koji vam dolaze,
• Koristite samo proverene wifi mreže,
• Koristite softver samo proverenih vendora i download sa sigurnih izvora.
6. Nadogradnje operativnog sistema
Poslednje verzije operativnog sistema i aplikativnog softvera su obično i najpouzdanije iz ugla bezbednosti. Redovne nadogradnje operativnog sistema osiguravaju bolji i brži rad, zaštitu podataka, usklađenost sa novim trendovima i programima.
Napomena: Neretko se dešava da vendori rešavanjem jednog problema naprave drugi pa se može desiti da neka vaša aplikacija ne radi u novijoj verziji.
U poslovnom okruženju dobro istestirajte svoje aplikacije pa tek onda krenite u masovniji upgrade.
7. Obezbedite optimalno strujanje vazduha
Toplota je jedan od najvećih neprijatelja za laptop računar.
Vaš računar stvara puno toplote – možete to osetiti kad je u vašem krilu. Komponente laptopa su složene u vrlo malom prostoru, pa ih je teže ohladiti nego u desktop računaru. Laptop računari se hlade malim ventilatorima koji usisavaju svež vazduh iz okoline kroz otvore za vazduh, cirkulišu ga hladeći vruće komponente, a zatim izbacuju taj vruć vazduh kroz kućišta.
Najvažnija stvar za sprečavanje od pregrejavanja vašeg laptopa je da se osigura optimalno strujanje vazduha. Držite laptop u dobro provetrenoj prostoriji i pobrinite se da ne blokirate otvore vazduha; ventilaciju na dnu, s leđa ili sa strane laptop računara.
8. Backup podataka
Bez obzira na okruženje (poslovno ili privatno), morate redovno raditi backup svojih ključnih podataka. Ovo vas drži u igri ukoliko upadnete u bilo kakvu zamku različitih zlonamernih programa i ostanete bez operativnog sistema ili čak i računara.
Programi se mogu ponovo instalirati ali izgubljeni podaci ne mogu se vratiti ako ih prethodno niste sačuvali. Preporuka je da backup radite na eksternim medijumima (diskovi, trake, cloud…).
9. Gasite računar tokom noći
Ugasite računar nakon završetka rada i ispratite regularnu proceduru gašenja (većina ljudi gasi laptop pritiskom na dugme što je brže ali i opasnije po računar i operativni sistem).
10. Očistite operativni sistem
Windows operativni sistem ponekad zahteva posebnu pažnju. Windows sakuplja veliku količinu nepotrebnih informacija, većinom u formi “temporary” fajlova (koje sam nikad ne briše). Postoji odličan program za ovu namenu, a to je CCleaner, koji će automatski očistiti sve nepotrebne fajlove koji se nalaze u računaru.
Ostavite odgovor